O psychoterapii
O psychoterapii
Psychoterapia psychodynamiczna jest metodą leczenia zakorzenioną w psychoanalizie. Teoria ta najogólniej kładzie akcent na znaczenie nieświadomych konfliktów w powstawaniu objawów oraz trudności emocjonalnych osoby.
Psychoterapia polega na leczniczym dialogu pacjenta i terapeuty. W ramach bezpiecznej opartej na zrozumieniu relacji staram się umożliwić cierpiącej osobie wgląd w jej życie wewnętrzne, rozjaśnić to co niejasne, wydobyć to co ukryte. Dzięki tej wspólnej pracy myślowo-emocjonalnej pacjent zyskuje nową wiedzę, którą może wykorzystać do uwolnienia się od cierpienia. Praca ta również ma celu wprowadzić rozwój w obszar, w której nie mógł się on odbyć w wystarczającym stopniu oraz uruchomić potencjał dotychczas nierozpoznany.
Zmiana pod wpływem psychoterapii przejawia się w odmiennym, pełniejszym przeżywaniu siebie, innych i świata, życiu w prawdzie i braku lęku przed prawdą. Towarzyszy temu poczucie wolności oraz większy spokój i satysfakcja. Nie bez znaczenia jest również większa zdolność do autorefleksji. Ta umiejętność pozostaje z osobą na zawsze jako wewnętrzny zasób, pomaga radzić sobie z kryzysami i wyzwaniami, nieodłącznymi składnikami życia.
Dokonanie trwałej zmiany psychicznej i spotkanie ze sobą na głębokim poziomie jest procesem długotrwałym, wymagającym czasu i przestrzeni. Pracę właściwą poprzedzają wstępne spotkania konsultacyjne (trzy/cztery), które służą diagnozie problemu, określeniu celów leczenia oraz ustaleniu kontraktu terapeutycznego.
Czas sesji konsultacyjnych i terapeutycznych jest zawsze stały i trwa 50 minut.